Halılarda Renk, Desen ve Dokunun Önemi ?

17.03.2021
2.163
BLOG ÖZEL

RENK, DESEN VE DOKU

Renk, desen ve doku; özellikle kontrat halısının geniş yüzeylerde ve hâkim dekorasyon öğesi olarak kullanıldığı durumlarda önem kazanır.

Renk ve Desen:
 Açık renkli bir halı, alanın geniş ve havadar görünmesini sağlar. Güçlü ve koyu renkler sıcak bir atmosfer yaratır. Renk sadece estetik açıdan değil halının kir gizleme seviyesini belirlemek bakımından da çok önemlidir. Düz ve açık renkler halıdaki kirlenmeyi daha kolay gösterirken, koyu renkler açık renkli kir ve tüyleri (uçuntu) gösterirler. Orta tondaki renkler kirlenmenin görünürlüğünü en etkin şekilde azaltırlar.

Halının deseni de kir gizleme hususunda önemli rol oynar. Kırçıllı (mouline) ve büyük desenli (zemin boşluğu fazla olan) halılar kirlenmeyi belli eder. Düzenli (organik, geometrik) desenler daha fazla kir gösterme eğilimi ve riski taşırken, düzensiz ve çok renkli desenler; kir ve lekelerin görünebilirliğini azaltırlar. Desen, iç mekânın görüş alanlarını böler. Büyük desenler mekânda dar alan hissi, küçük desenler geniş alan hissi sağlarlar Ortamın trafik seviyesi ve kirlenme yoğunluğuna en uygun renk ve desende halı seçimi, bakım ihtiyacı ve maliyetlerini önemli ölçüde azaltır.

Maksimum kir gizleme performansı;
 düzensiz halde serpiştirilmiş renklerle ya da düzensiz desenlerle elde edilir. Yoğun trafiğe maruz kalacak mekânlarda; orta koyulukta, olabildiğince çok renkli ve düzensiz desenlere sahip halılar en dengeli performansı sağlar.

Doku: 
Halı yüzeyi; dokunma biçimi ve apre (halıya son şeklini verme, boyama, vb.) işlemlerine bağlı olarak, ışığı farklı şekillerde emer ya da yansıtır. Bu özellik halının görünümünü önemli ölçüde değiştirebilir. Duvardan duvara halı sektöründe kullanılan doku ve dokuma türleri aşağıda sıralanmıştır.  

Level Loop(Düz bukle — aynı hav yüksekliğinde)  

Textured Loop(Düzensiz bukle — çok düşük hav yükseklik farklılıklarına sahip)  

Multilevel Loop(Çok seviyeli bukle — birden fazla hav yüksekliğine sahip)  

Cut & Loop(Bukle — Kesik hav kombinasyonu)  

Tip Shear(Çok seviyeli bukle — yüksek havlar yontulmuş)  

Cut Pile(Kesik hav — aynı ya da farklı hav yüksekliğinde)  

Yoğun trafik seviyesine maruz mekânlar için mutlaka kontrat halısı tercih edilmelidir. Bu amaçla, kontrat işi yapan uzman satış noktalarından ya da üretici firmalardan destek istemek gerekir. Piyasada satışa sunulan her halının yoğun trafik kullanımına uygun olmadığı unutulmamalıdır…  

Tasarım: Halı tasarımı bir renk, desen ve doku kombinasyonudur. Tasarımda en önemli unsur; halının kullanım yeri ve amacıdır. Bu nedenle duvardan duvara halılar iki ana disipline ayrılır.  

Yoğun Kullanıma Uygun (kontrat) Halılar: Dayanıklılık ön plandadır. Performans ve bakım ihtiyaçları yoğun kullanıma (high traffic) uygun biçimde tasarlanmıştır. Leke dayanımları en üst seviyelerdedir. Alev almazlık ve antistatik özellikler gibi bazı ekstra avantajları da vardır. Özellikle otel, tatil köyleri, bankalar, iş ve alış veriş merkezleri gibi mekânlar için tercih edilmelidir. Yoğun kullanıma uygun halıların (havaalanları vb. mekânlar için üretilen) daha üst sınıf türleri de vardır.  

Kontrat halıları; son derece sade, düz, birbirinden bağımsız tasarımlara sahip olabileceği gibi, heyecan veren ve ortamdaki diğer unsurları da etkileyen hareketli tasarımlara kadar sınırsız seçenekler sunar. Prensip olarak; yoğun kullanıma uygun halıların ev için tercih edilmesinde bir sakınca yoktur. Evler için üretilmiş bir halının yoğun kullanıma maruz kalması halinde dayanabilmesi mümkün değildir.  

Whatsapp
Mehmet Yazıcı
Mehmet Yazıcı
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?