Halıların Avantajları Nelerdir ?

17.03.2021
2.528

HALININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Halı; güzel ve sıcak görünümlüdür. Tercih edilen dekorasyon tarzını tamamlayıcı nitelikte renk, desen ve doku seçenekleri sunar, son derece hoş bir hissel yakınlaşma sağlar. Yumuşak, güvenli, sıcak ve rahat bir atmosfer yaratır. Ortamın gürültü seviyesinde azalma ve ısı kaybına karşı yalıtım sağlar.  

Yüksek katma değer, düşük maliyet: Kaliteli bir kontrat halısı kullanılan tesisin saygınlığı yükselir. Halının toplam kullanıcı maliyeti son derece düşüktür. Toplam kullanıcı maliyeti; ürün maliyeti, döşeme maliyeti, bakım maliyeti ve ürünün ömrünü kapsar. Endüstriyel araştırmalar, kontrat halısı döşenmesindeki toplam kullanıcı maliyetinin, diğer sert zemin döşemelerine göre %25’e varan avantaj sağladığını göstermiştir.  

Kolay döşeme: Halı kolaylıkla döşenir ve tüm zemin yüzeylerine uygulanabilir. Bu özellik; yeni yapıların (özellikle toplu konut ve kooperatif uygulamalarında) bitirilmesi, kullanımda olanların yeniden dekore edilmesi konularında zaman ve maliyet tasarrufu sağlar.  

Düşük bakım maliyeti: Halı bakımı, diğer zemin döşemelerine göre çok daha kolay ve ucuzdur. Kaliteli halılar, bakım masraflarında %30’a varan tasarruf sağlar.  

Ses emicilik : Halı ve sert zemin döşemeleri arasında yapılan akustik testler, halının 10 kat daha fazla atmosferik gürültüleri absorbe ettiğini (emdiğini) ortaya koymuştur. Halı; ayak sesi, eko ve uğultuları elimine eder. Sessiz, sakin, huzurlu ve daha verimli bir ortam yaratır.  

Güvenlik: Halı, en güvenli zemin döşemesidir. Sert zeminler (özellikle ıslak olduklarında) kaygan ve tehlikeli olabilirler. Halı, kaza ihtimalini ve bu nedenle oluşacak yaralanmaları azaltır.  

Isı yalıtımı: Halı, ısı yalıtımı sağlamada verimli bir malzemedir. Kontrat halısı kullanımı %5’e kadar enerji tasarrufu sağlayabilir. Halı döşenmiş mekânları ısıtmak ve ortam ısısını korumak kolaydır.

Sağlık: 
Amaca uygun olarak seçilmiş, düzenli ve doğru yöntemlerle bakım ve temizliği yapılmış halılarda bakteri ve mikrop üreyemez. Halı döşenmiş mekânlardaki atmosferik kirlilik (uçuşan toz parçacıkları) sert zemin döşemelerine kıyasla yarı yarıya daha azdır. Uluslararası endüstriyel araştırma enstitüleri tarafından yapılan düzenli testler (GuT), bitmiş halının zararlı madde ve tortular içermediğini kanıtlamıştır.

Ortopedik rahatlık:
 Yumuşak ve esnek halı yüzeyi minder etkisi yapar. Vücut ağırlığını dengeli bir şekilde dağıttığı için sırt ve eklem ağrılarının önlenmesinde olumlu katkısı vardır.  

Whatsapp
Mehmet Yazıcı
Mehmet Yazıcı
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?